سایت کشاورزی

انتشار:یکشنبه 24 بهمن 1395
آب و هوا در عین این كه می تواند با كشاورزان مهربان باشد، قادر است به محصولاتشان هم صدمه بزند. در این شرایط به گفته دانشمندان می توان به كشاورزی گلخانه ای و كشاورزی شهری به صورت یك روش كارآمدتر و مقرون به صرفه تر برای افزایش تولید محصولات کشاورزی نگاه كرد.

به این منظور آنها تلاش می کنند زمینه بهره گیری از امکانات شهری را بیشتر کنند. به عنوان مثال می گویند قادر به ساخت یك دستگاه روشنایی دهنده الكترولومینسنس بر پایه نانوفسفر هستند كه طول موج های دقیق نور مورد نیاز برای انجام فتوسنتز در داخل ساختمان و كشاورزی هیدروپونیك (كشاورزی بدون خاك) را تأمین می كند. الكترولومینسنس تبدیل مستقیم انرژی الکتریکی به نور به وسیله فسفر جامد قرار گرفته در یک میدان الکتریکی متناوب است. نور تأمین شده از طریق نانوتكنولوژی قادر است هزینه های تولید این انرژی را هم به میزان قابل توجهی كاهش دهد.

فناوری های متعارفی كه امروزه در بخش كشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند ناكارآمدند و به اتلاف منابع طبیعی و تخریب محیط زیست منجر می شوند. كشاورزی شهری یكی از امكانات و انتخاب های ما در آینده خواهد بود
برای مطالعه متن کامل به ادامه مطلب مراجعه فرمایید 

Image result for ‫کشاورزی شهری‬‎

کشاورزی شهری را به طور خلاصه می توان پرورش گیاهان و جانوران در داخل و اطراف شهرها تعریف کرد.
قابل توجه ترین ویژگی کشاورزی شهری که آن را از کشاورزی روستایی متمایز می کند، این است که با اقتصاد و محیط زیست شهری یکپارچه شده و در تعامل با اکوسیستم شهری است.

با برقراری چنین پیوندی بین کشاورزی و اکوسیستم شهری، ساکنان شهری نیروی کار محسوب می شوند و از منابع معمولی شهر مثل زباله ارگانیک به عنوان کود و از فاضلاب شهری برای آبیاری استفاده می شود، ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان شهری وجود دارد، اثرات مستقیمی (مثبت یا منفی) بر روی محیط زیست شهری به جا گذاشته می شود، کشاورزی بخشی از سیستم غذایی شهری می شود، رقابت برای زمین و سایر توابع شهری صورت می گیرد، سیاست گذاری ها و برنامه های شهری اثر خود را به جا می گذارند و غیره.

کشاورزی شهری چیزی نیست که با گسترش شهرها محو شود بلکه با رشد شهرها افزایش می یابد. همچنین کشاورزی شهری به وسیله روستاییان به شهر آورده نشده که با گذشت زمان حالت روستایی خود را از دست داده باشد. بلکه بخشی جدایی ناپذیر سیستم شهری است.

سایت کشاورزی

کشاورزیار

مقالات کشاورزی

ورمی کمپوست

فروشگاه کشاورزی
آموزش کشاورزی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو