جزئیات خبر

حمایت از کشاورزی، یک نگاه جهانی است

حمایت از کشاورزی، یک نگاه جهانی است

قائم‌مقام معاون وزیر جهاد کشاورزی حمایت دولت از بخش کشاورزی را ضرورتی راهبردی خواند و گفت: دولت از هم اکنون باید برای تامین پول گندم خریدی تضمینی اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حامد نجفی، قائم‌مقام معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه حمایت کشور‌های مبتنی بر اقتصاد آزاد و سرمایه داری از بخش کشاورزی، به مراتب بیشتر از ایران است، بودجه اختصاص یافته برای خرید تضمینی گندم را ناکافی خواند و گفت: دولت باید از همین الان به فکر تامین این پول باشد تا در ماه‌های آینده مشکلات تشدید نشود.

نجفی اظهار داشت: یارانه‌ای که در لایحه ۱۴۰۳ برای گندم پیش بینی شده ۱۴۳ هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که سال گذشته که ۵۶ هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده بود، در نهایت حدود ۱۵۹ همت به کشاورزان پرداخت شد.

وی افزود: امسال افزایش قیمت هم داریم ولی یارانه پیش بینی شده از رقمی که پارسال پرداخت شد نیز کمتر است و نشان می‌دهد که دولت در این زمینه دچاری کسری بودجه خواهد شد.

نجفی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود یازده و نیم میلیون تن گندم خریداری شود، اظهار داشت: با این حساب حدود دویست تا دویست و ده همت پول لازم است و از همین الان دولت باید به فکر این قضیه باشد که این حجم از پول را بتواند تامین کند.

وی با اشاره به حمایت کشور‌های دیگر از بخش کشاورزی گفت: یکی از کشور‌هایی که کم‌ترین حمایت را از بخش کشاورزیش می‌کند، ایران است.

در سایت ما عضو شوید

برای عضویت در خبرنامه کشاورزیار شماره همراه خود را در کادر زیر وارد کنید

در حال تماس ...